مالیات انحلال اشخاص حقوقی چگونه است ؟

دسته بندی :انحلال شرکت

زمان حدودی مطالعه : < 1 دقیقه

تاریخ انتشار :05 دی 1397

مالیات انحلال اشخاص حقوقی چگونه است ؟

برای تعیین ماخذ مالیات انحلال اشخاص حقوقی باید ابتدا به درآمدها و هزینه های شخص حقوقی منحله از اول سال مذکور لغایت تاریخ انحلال شخص حقوقی در اداره ثبت شرکتها رسیدگی نموده و سود یا زیان دوره مذکور را مشخص کرد . پس از تعیین سود و زیان مربوطه ترازنامه ای به تاریخ روز انحلال تهیه می گردد که ضمن منظور نمودن سود و زیان دوره انحلال ، دارایی های آن با رعایت تبصره های ۱ و ۲ ماده ۱۱۵ تعیین شده و سپس بدهی ها و سرمایه پرداخت شده و اندوخته ها و مانده سودهایی که مالیات آن قبلاً پرداخت گردیده است ، از آن کسر می گردد و در نتیجه ماخذ محاسبه مالیات انحلال شخص حقوقی حاصل می گردد.

نکته مهم در این خصوص این است که علیرغم احتساب زیان سنواتی و هزینه های قبل از بهره برداری در طرف دارای ترازنامه ، نباید در محاسبه مالیات انحلال ، آنها را به عنوان دارایی ارزیابی نمود زیرا در واقع آنها یک نوع هزینه هستند .

مالیات مربوط به آخرین دوره عملیات شخص حقوقی که منحل می شوند ( به استثنای مالیات مقطوع دارایی های املاک و سهام یا سهم الشرکه یا حقو تقدم سهام شرکتها ) ، به نرخ ۲۵ درصد موضوع ماده ۱۰۵ق.م.م می باشد . اشخاص حقوقی منحله پس از انخحلال نیز باید باید جهت ختم امر تصفیه نسبت به اخذ و پلمپ دفاتر قانونی اقدام نمایند . و چنانچه بعد از پرداخت مالیات های موضوع ۱۱۴ لغایت ۱۱۶ درآمدی کسب نمایند که مشمول مالیات مقطوع فصل املاک و سهام یا سهم الشرکه و حق تقدم سهام ( نرخ ماده ۵۹ و تبصره های ماده ۱۴۳ ) نباشد ، طبق مقررات مشمول مالیات بردرآمد خواهد بود .

بیشتر بدانید
مدیر تصفیه کیست و چه وظیفه ای پس از انحلال شرکت دارد؟

پیشنهاد میشود : کد اقتصادی چیست؟

به اطلاع شما خوانندگان عزیز میرسانیم که میتوانید برای انحلال شرکت با مشاوران دکتر ثبت تماس حاصل فرمایید.

دکتر ثبت امیدوار است از خواندن این مطلب لذت برده باشید!

همین حالا با مشاوران دکتر ثبت تماس حاصل فرمایید و از تخفیف ویژه برخوردار شوید.

دریافت مشاوره رایگان

2
دیدگاه بگذارید

avatar
1 موضوعات دیدگاه
1 پاسخ های دیدگاه
0 دنبال کننده
 
مورد توجه قرار گرفته ترین دیدگاه ها
داغ ترین دیدگاه
2 دیدگاه نویسنده
دکترثبتحسام آخرین دیدگاه نویسنده
  دنبال کردن  
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
خبرم کن
حسام
مهمان
حسام

سلام
من پنج سال پیش مدیرعامل یک شرکتی بودم.اون موقع هیچ کاری نشد اما بعد اینکه اومدم بیرون یکسری فعالیت رو شروع کردن.میخواستم ببینم اگر این شرکت بدهی مالیاتی داشته باشه من هم پام گیره یا نه؟

جهت مشاوره رایگان تماس حاصل بگیرید

09195829467

منتظر شنیدن صدای گرم شما هستیم

دکتر ثبت

دکتر ثبت