انحلال شرکت سهامی عام و خاص چگونه است؟

دسته بندی :انحلال شرکت

زمان حدودی مطالعه : 4 دقیقه

تاریخ انتشار :13 دی 1397

موضوعات این مقاله چیست؟
–>

 • انحلال شرکت سهامی عام و خاص چگونه است؟
 • مدارک مورد نیاز جهت ثبت انحلال شرکت سهامی خاص
 • انحلال شرکت قهری چگونه است؟
 • انحلال شرکت اختیاری و یا به تصمیم مجمع عمومی چگونه است؟
 • انحلال شرکت به حکم دادگاه چگونه است؟
 • نتایج انحلال شرکت سهامی خاص چیست؟
 • انحلال شرکت سهامی عام و خاص چگونه است؟

  در مورد شرکت­ های سهامی که تعداد بیشتری از کسب و کارها تحت آن قالب اداره می­‌شوند، باید اشاره کرد که این شرکت­‌ها به موجب تصمیم مجمع عمومی فوق­‌العاده شرکت منحل می­‌گردند.

  مدارک مورد نیاز جهت ثبت انحلال شرکت سهامی خاص:

  1. اصل صورت جلسه ی انحلال شرکت که به تایید همه شرکا و مدیر تصفیه رسیده باشد.
  2. آخرین روزنامه رسمی شرکت
  3. فتوکپی شناسنامه مدیر تصفیه هر گاه مدیر تصفیه خارج از سهامداران انتخاب شده باشد.
  4. اصل روزنامه کثیرالانتشار حاوی آگهی دعوت شرکاء،هرگاه مجمع با اکثریت شرکاء تشکیل شده باشد.

  *صورت جلسه انحلال شرکت همراه دیگر مدارک می بایست ظرف 5 روز از تاریخ تشکیل جلسه تقدیم اداره ی محترم ثبت شرکت ها گردد و پس از ثبت در دفاتر ثبت شرکت ها و امضاء ذیل آن توسط نماینده آن شرکت منحل شود.

  با عنایت به لایحه اصلاحی قانون تجارت سایر مواردی که موجب انحلال شرکت می­‌گردند از قرار ذیل می­‌باشد:

  وقتی که شرکت موضوعی را که برای آن تشکیل شده است انجام داده یا انجام آن غیرممکن باشد.در صورتی که شرکت برای مدت معین تشکیل گردیده و آن مدت منقضی شده باشد مگر اینکه مدت قبل از انقضاء تمدید شده باشد.در صورت ورشکستگیدر صورت صدور حکم قطعی دادگاه

  بعلاوه در قانون  تجارت به مواردی اشاره شده است به موجب آن ذی­نفعان می­‌توانند درخواست حکم انحلال شرکت را از دادگاه بنمایند، در این موارد و یا به هر دلیل دیگری اگر دادگاه حکم به انحلال شرکت صادر نماید، شرکت منحل شده و از بین می‌­رود.

  ممکن است در شرایط فعالیت شرکت دلایلی پیش بیاید که که شرکت مجبور باشد به فعالیت خود پایان دهد. این دلایل ممکن است اجبارا و یا اختیارا به وجود بیاید و در هر صورت باید با تصمیم مجمع عمومی فوق العاده بوده و در اداره ثبت شرکت ها ثبت شود.

  • بنابراین انحلال شرکت به دو صورت اتفاق می افتد :

  انحلال شرکت قهری چگونه است؟

  انحلال شرکت قهری و یا اجباری شرکت به دلیل ورشکستگی شرکت اتفاق می افتد. مطابق با بند 199 لایحه قانونی 47 در صورت ورشکستگی شرکت باید این موضوع با تهیه حکم ورشکستگی بصورت رسمی اعلام شود.

  بیشتر بدانید
  ثبت برند چگونه است؟ و مزایای ثبت برند چیست؟

  انحلال شرکت اختیاری و یا به تصمیم مجمع عمومی چگونه است؟

  ممکن است به دلیل عدم تامین سرمایه و یا کمبود سرمایه و همچنین به دلایلی همچون نا توانی برای اجرای تعهدات و اختلاف بین شرکا و یا سهامداران مجمع عمومی فوق العاده تصمیم بگیرد که شرکت را منحل کند. در این صورت باید مطابق با بند 4 لایحه قانونی 1347 این موضوع صورتجلسه و رسمی شود. شرط تشکیل مجمع عمومی فوق العاده حضور بیش از دو سوم  اعضا مجمع و دارندگان حداقل 75 درصد از سرمایه و سهام شرکت می باشد. چنانچه این تعداد نفرات انحلال شرکت را توافق نمایند بدون نیاز به ارائه توجیح و توضیحات لازم شرکت به راحتی منحل خواهد شد.

  در برخی از مواقع نیز که به دلیل زیان های وارد شده به شرکت و یا از دست دادن بیش از نیمی از سرمایه شرکت شرکت در شرایط بحرانی قرار می گیرد هیئت مدیره ممکن است از مجمع عمومی برای حضور در جلسه دعوت نماید تا در خصوص انحلال و یا تعیین تکلیف شرکت تصمیم گیری شود. در این حالت نیز شرکا و یا مجمع عمومی فوق العاده می تواند انحلال شرکت را توافق نمایند.

  اگر مجمع عمومی فوق العاده به دلیل اختلافات و یا به دلایل دیگری تشکیل نشود هر یک از شرکا و یا سهامداران می تواند با ارائه عدله لازم از مراجع ذی صلاح انحلال شرکت را درخواست نمایند و در صورتیکه این عدله کافی باشد  ممکن است شرایط انحلال قهری اتفاق بیافتد.

  انحلال شرکت به حکم دادگاه چگونه است؟

  در شرایطی نیز دادگاه برای انحلال یک شرکت حکم می دهد. شرایطی که ممکن است منجر به صدور حکم دادگاه برای انحلال شرکت شود ممکن است هر یک از شرایط زیر باشد:

  تمام شدن موضوع فعالیت شرکت و یا ممنوع شدن و غیر قانونی شدن موضوع شرکت و یا هر دلیلی که امکان ادامه فعالیت در موضوع شرکت را غیر ممکن کند.در صورت پایان اعتبار شرکت هایی که بصورت موقت و تاریخ دار ثبت شده باشند.هر گاه طبق لوایح قانونی هر یک از شرایط زیر بوجود بیاید:شرایطی دال بر زیان دهی شرکت و از دست رفتن حداقل نیمی از سرمایه شرکت، و یا عدم تشکیل مجمع عمومی فوق العاده در مدت مشخص برای تعیین تکلیف این شرایط .اگر بنا بر ماده 201 لایحه قانونی هر یک از افراد سهامدار و سا شریک در شرکت به دلایل زیر انحلال شرکت را درخواست بدهد:چنانچه بالغ بر یک سال از ثبت شرکت گذشته باشد و هنوز در خصوص موضوع شرکت اقدامی صورت نگرفته باشد و یا از اخرین باری که برای موضوع شرکت اقدامی صورت گرفته بیش از یک سال گذشته باشد.اگر مجمع عمومی فوق العاده بالغ بر 10 ماه برای رسیدگی به صورت های مالی و درخواست های شرکت و سایر مستندات شرکت تشکیل نشده باشد.چنانچه برخی از سمت های حیاتی شرکت بدون تصدی مانده باشد و از این مدت حداقل 6 ماه گذشته باشد.

  بیشتر بدانید
  انحلال شرکت برای اشخاص حقوقی چگونه است؟

  البته باید این موضوع را نیز اشاره نمود که انحلال شرکت با درخواست از دادگاه فورا تایید نخواهد شد  بلکه دادگاه عموما فرصتی در حدود 6 ماه به سهامدارن و شرکا خواهد داد تا مجمع را تشکیل داده و یا توافق شریک مورد نظر خود را جلب کنند.

  ضمن اینکه اگر سرمایه شرکت از سرمایه قانونی حداقل تعیین شده برای نوع شرکت در قانون کمتر شود و از این موضوع حداقل یک سال گذشته باشد و همچنین توانایی  جبران این موضوع برای شرکا مقدور نباشد و مشکل مرتفع نشده و یا تغییر در قالب شرکت داده نشود هر یک از شرکا می تواند درخواست انحلال شرکت را به دادگاه بدهد.

  نتایج انحلال شرکت سهامی خاص چیست؟

  بنابر قانون اگر شرکت به هر دلیل منحل شد باید  شرکت فورا اقدام به تسویه حساب با مشتریان خود بکند.  منظور اینکه باید تمامی کارها و تکالیف جاری و تعهدات بر جای مانده شرکت  و وصول مطالبات و … انجام شود. این موضوع می تواند با اتمام تعهدات و یا دریافت توافق مشتریان شرکت باشد.

  به اطلاع شما خوانندگان عزیز میرسانیم که میتوانید برای انحلال شرکت با مشاوران دکتر ثبت تماس حاصل فرمایید.

  دکتر ثبت امیدوار است از خواندن این مطلب لذت برده باشید!

  همین حالا با مشاوران دکتر ثبت تماس حاصل فرمایید و از تخفیف ویژه برخوردار شوید.

  دریافت مشاوره رایگان

  دیدگاه بگذارید

  avatar
    دنبال کردن  
  خبرم کن

  جهت مشاوره رایگان تماس حاصل بگیرید

  09195829467

  منتظر شنیدن صدای گرم شما هستیم

  دکتر ثبت

  دکتر ثبت